Az 1775: Rebellion egy könnyen tanulható társasjáték, 2 - 4 játékos részére, az átlagos játékidő hosszabb, akár 1 - 2 óra is lehet. A játék 2013-ban megnyerte a Golden Geek Awards díját Legjobb harci játék kategóriában. A társast, a könnyebb tanulhatósága ellenére, csak 10 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a váltakozó képességek, a...
Az 1775: Rebellion egy könnyen tanulható társasjáték, 2 - 4 játékos részére, az átlagos játékidő hosszabb, akár 1 - 2 óra is lehet. A játék 2013-ban megnyerte a Golden Geek Awards díját Legjobb harci játék kategóriában. A társast, a könnyebb tanulhatósága ellenére, csak 10 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a váltakozó képességek, a kampány/harci kártya vezérelt, a szövetségek, a terület mozgatás és a kockadobás mechanizmusokra.
Az 1775: Rebellion az Academy Games legújabb játéka. Idősebb testvéréhez - 1812: The Invasion of Canada - hasonlóan szintén egy történelmi játékról van szó, melyben fontos szerepet kap a területfoglalás és a harc is. Mindkét játékban fontos, hogy jól taktikázzunk, de persze az sem árt ha mellénk pártol Fortuna asszonyság is. De vajon mi újat mutat ez a mostani játék az előzőhöz képest? Csak egy újhadszínteret kapunk, vagy játékbeli változásokat is? Lássuk a válaszokat!
A játékban több hadsereg is helyet kapott. Irányíthatjuk a francia, angol vagy amerikai seregeket, de az őslakos indiánok, és más zsoldos seregek is megjelenhetnek a táblán. A játéktábla Amerika keleti partszakaszát jelenti meg, vagyis a gyarmatokat. Az alapfelállás éppen az aktuális kampánytól függ, melyet a játék elején a játékosok még kissé módosíthatnak a saját szájízük szerint. A játékmenet egyszerű: először erősítéseket helyezhetünk el, majd kártyákat játszhatunk ki, végül pedig a támadások kidolgozására kerül sor.
Minden sereg rendelkezik egy pakli kártyával, amit a nemzetet irányító játékos használhat. Ezekkel a kártyákkal tudjuk mozgatni az egységeket a játéktáblán, bizonyos lapokkal több hadosztályt manőverezhetünk rövidtávon, míg másokkal nagyobb távolságok tehetők meg, de kevesebb egységgel. A játékban a Britek és Amerikaiak csapnak össze, ami azt jelenti, hogy négy játékos esetén két darab kétfős szövetség ütközik meg. A francia és a német bérenc seregek különböző kártyák segítségével kerülhetnek játékba a megfelelő játékosok irányítása alatt.
A konfliktusok lebonyolításához a játék néhány egyedi kockát tartalmaz. A kockákon különböző egyedi szimbólumok találhatóak. Támadáskor a védő fél dob először, és a dobás eredményétől függően okozhat veszteséget, menekülhetnek el, vagy vonulhatnak vissza az egységei. A kockák színe jelzi, hogy melyik nemzethez melyik dobótest használható. Ez azért fontos, mert a különböző nemzetek kockáin más-más arányban vannak az egyes harci szimbólumok. Így bizonyos nemzetek seregei például sosem menekülnek el, mások viszont hajlamosak megfutamodni a csatából.
A játékban nem csak a harchoz kell szerencse, minden körben véletlenszerűen dől el a játékosok sorrendje. A játék a második kör után érhet véget, abban az esetben ha az egyik vagy mindkét szövetség összes tagja kijátssza a kártyáját amivel fegyverszünetet ajánlhat. Ilyenkor az a szövetség nyer, amelyik a táblán több területet birtokol. A gyarmatokat úgy lehet birtokolni, ha valamelyik területén áll saját egységünk, de egyik más területén sem tartózkodnak ellenséges katonák. Természetesen erősítést is csak olyan helyre tehetünk le, amit uralmunk alatt tartunk, így a gyarmatok birtoklása nem csak a játék végén lesz fontos.
A játék nagy előnye, hogy segítségével anélkül játszhat az ember harci játékot, hogy bonyolult szabályokat kellene ismernie. A játék mechanizmusa egyszerű, mégis sok tervezgetést és gondolkodást igényel a megfelelő taktika kialakítása. A területek elfoglalása és megtartása szintén kritikus jelentőségű, jól át kell gondolni tehát, hogy mikor érdemes feladni egy-egy frontot, hogy egy másikat elnyerhessünk. Természetesen a szerencse szerepe sem mellőzhető a kockadobások miatt. Amit esetleg hátrányként hozhatunk fel, az az, hogy a tapasztaltabb játékosok pusztán a játék ismeretéből (események, kártyák stb.) előnyt kovácsolhatnak a kezdőkkel szemben.
A történelmi játékok kedvelőinek mindenképp érdemes tenniük egy próbát ezzel a társassal, mivel a gyors, egyszerű és letisztult szabályok remek szórakozást nyújthatnak nekik. A harci játékok kedvelői is bátran vágjanak bele egy játszmába, érdekes, és fordulatos csatákra számíthatnak. Akik nem szeretik ha kockadobások döntik el a játék egy-egy pillanatát azoknak viszont lehet, hogy csalódás lesz a játék, mivel a szerencse szerepe vitathatatlan.
1db játéktábla
54 kártya
16 egyedi dobókocka
Számos jelölő
Kategória:
Háború, Amerikai függetlenségi háború, Felvilágosodás kora
Mechanizmus:
Váltakozó képességek, Kampány/Harci kártya vezérelt, Szövetségek, Terület mozgatás, Kockadobás, Terület befolyásolás/irányítás, Command Cards, Die Icon Resolution, Turn Order: Random
Ehhez a társasjátékhoz elérhető magyar szabálykönyv, amit ide kattintva le is tudsz tölteni!
A társasjátékhoz oktató és bemutató videók nyújtanak segítséget! Nézd meg őket és nem lesz gond a szabályokkal!
Ez a társasjáték kapható a boltokban! Nézd meg partnereink ajánlatát, vagy próbáld ki az árkalkulátort!
Jelenleg egyik üzletben sem kapható a játék! Állíts be egy árufigyelést, hogy értesülj, amikor újra kapható lesz a boltokban!
Az alábbi játékok a hasonlítanak leginkább a(z) 1775: Rebellion társasjátékhoz