Én viszonylag későn találkoztam vele. Családban láttam a polcon, levettem, elkezdtem nézegetni, olvasni a szabályokat, mondom, ezzel játszanom kell. Sajnos a mai világban (legalábbis az én környezetemben) embereknek alig van idejük (pláne, amennyi egy Catan játékhoz kell), így csak pár alkalommal játszottam, játszhattam vele. Nekem nagyon bejött a sziget variálhatósága, a szabályokat szerintem egy értelmesebb óvódás is megérti (valljuk be, láttunk már ennél bonyolultabb játékokat is), de az tény, hogy minimum iskolás kell hozzá.
Szerintem három játékossal jobb játszani, úgy később válik "állóháborúvá" a játék, amikor már csak max. a rabló helyzete változik a pályán. Egy játék tényleg hosszú, nehéz elképzelni, hogy háromnál több játékot játszanánk (tudnánk játszani) egymás után. A játékidőn kívül a másik nagy hibája (szerintem) a játékosszám. Ha vmi véletlen folytán már négynél többen jövünk össze, ott már más játék kerül elő.
Sajnos csak az alap játékhoz volt (eddig) szerencsém, ahogy hallom, kiegészítőkkel jobb. Összességében jó játék, de én nem adok rá 5 csillagot.
Szerintem kreatívabb, mint az Activityben rajzolni, mutogatni. Ott azt rajzolsz, mutogatsz amit szeretnél, itt a meglevő lapok között kell keresgélni. Az elején lassan megy, mert még nem ismered a lapokat és gyakorlatilag át kell nézni az összeset, de pár tucat játék után jelentősen felgyorsul a játékmenet. Néhány lap egyértelmű, néhány több dolog is lehet, de olyan lap is van, amit nem emlékszem, hogy bárki is használt volna valaha, annyira nem hasonlít semmire. Eleve sok feladvány van, de ha már mindegyik többször ismétlődött, újakat is bármikor fel lehet adni, ezáltal sokkal tovább lesz élvezetes. Bár ha nem ugyanaz a pár ember játszik, akkor gyakorlatilag nem segít, ha te már tucatszor feladtad/megfejtetted, az újak még nem ismerik és valószínűleg máshogy gondolkodnak. 😜
Talán csak két negatívumot (inkább kellemetlenséget) lehet említeni. Ha a könnyebb áttekinthetőség miatt (ami igencsak leegyszerűsíti és gyorsítja a játékot) kirakjuk az összes lapot, akkor elég nagy hely kell hozzá. Továbbá tarka hátterű terítőn nehezebb játszani, mint egy egyszínűn.
Ár/játékélmény aránya nagyon kedvező.
Tavalyelőtt karácsonyra vettem, akkora sikert aratott, hogy egyrészt a tavaly karácsonykor kapott új társas mellé is elő kellett venni, másrészt azóta is szállóigeként emlegetünk magyarázatokat. Nagyon leegyszerűsítve egy "Tabu", csakhogy itt nem tudod, mit nem lehet mondani, mivel a másik csapat jelöli ki. Ez adja a plusz kreativitást: nemcsak azt kell kitalálnod, hogyan magyarázod el a feladványt, hanem azt is, a másik csapat szerint hogyan fogod (és azokat a szavakat kerülni). Mivel 800 feladvány van, elég sokáig lehet ismétlés nélkül játszani, de ha mégis eljönne az az idő, simán lehet új feladványokkal folytatni, emiatt sokára "ég ki" a játék. Továbbá nekem az is szimpatikus benne, hogy a szerencse szerepe gyakorlatilag elhanyagolható (bár azt elismerem, vannak könnyű és nehezebb feladványok) és csak rajtam, a kreativitásomon múlik a feladvány sikere mind a magyarázatnál, mind megfejtésnél.
Mi rámentünk magára a kitalálásra, nem foglalkoztunk a kamrákkal és a cél felé lépdeléssel, továbbá elég hamar megállapodtunk, hogy minden feladvány legyen tíz tabuszavas (ami nehezítő kártyákkal lehet 15 vagy akár 20 is!), mert úgy érdekesebb (és nehezebb). Ezek között a szörny-, átokkártyák között van, ami teljesen feleslegesnek tűnik, azokat kivettük (ha jól emlékszem, van olyan, ahol csukott szemmel kell magyarázni vagy találgatni. Ez mégis mit nehezít egy szóbeli játéknál???), de vannak olyanok, amik kifejezetten érdekessé és még kreatívabbá teszik a magyarázást (egy levegővel magyarázni; csak öt szót lehet mondani; nem lehet 'sz' betűs szavakat használni).
Nagyon vicces tud lenni, ha vannak olyanok, akik ugyanolyan hülyék (pl. tesvérek, barátok, házastársak) és egy rúgóra jár az agyuk; ilyenkor a másik csapat az állát keresi a padlón, hogy abból a magyarázatból hogy a bánatban lehetett kitalálni a megfejtést, pláne két szóból. Azon is jókat lehet derülni, hogy ki milyen szavakat ír/javasol; pl. a 'rakéta' feladványnál ki írná le, hogy Ciolkovszkij? Nálunk megtörtént.😄
Szerkesztve: 2024. jan 19. 01:35
Limpi43- 2024. márc 17. 22:20
- Válasz
- / +7
Röviden? Kell.
Hosszabban? Variációk nagy száma miatt gyakorlatilag évekig nem válik unalmassá, még egy négyfős családnak sem; jól kell tudni asszociálni, műveltség sem árt. Elég gyorsan lemegy egy játék, ergo hamar lehet variálni a kémfőnök (segítségadó) személyét. Nem gyorsasági játék és csapaton belül (elvileg) senki sincs kizárva a játékból. A kártyák lerakása után a kitalálóknak semmit nem kell mozogniuk, tehát reumás nagyszülők is nyugodtan játszhatják.😁 És tényleg csak egy kb. 30x50-es asztal kell hozzá, semmi több.
Három hátrányát találtam, kezdem a jelentéktelenebbel: A résztvevők száma tényleg korlátozott, 8-10 embernél többen már nem egyszerű játszani (csapatonként 3-4 embernél többen nem férnek az asztalhoz, hogy elolvassák a kártyákat), így nagyobb baráti/rokoni összejöveteleknél kiesik. A másik, hogy minél többen vannak egy csapatban, annál hosszabb ideig akad meg a játék, mire megegyeznek, hogy melyik szavakat válasszák, mert egy rossz tipp akár véget is vethet a játéknak. A harmadik pedig, hogy csak a játék végeztével lehet kibeszélni a meg nem értett segítségeket.
De ezeket feledtetik az előnyei.
Kisebb társaságnak vétek kihagyni.
Szerkesztve: 2024. márc 17. 22:29
Játékok / Társasjátékok / Vélemények - Fedőnevek