Ezt a játékot egy ismerősöm ajánlotta, aki külföldről rendelte, mert idehaza nem igazán terjedt el.
Ha parti játékot keresel Solo kártyajáték szintű szabályokkal, akkor ez betalálhat!
Az "alapsztori", hogy nagypapa meghalt és az örökösök próbálják megszerezni papa régi cuccait. Van itt minden: bélyeg gyűjtemény, pénz a párna alatt, bankszámla, ház, sportautó, stb. A játék célja, hogy a lehető legnagyobb értékben szerezzd meg a tárgyakat és érd el az 1 millió dollárt, ami legalább 3 partit jelent. És lehet lopkodni egymástól!
A tárgyak (lapok) értékük alapján 4 kategóriába sorolhatók: 5-10-15-20 ezer dollárs lapok, illetve van két joker az ezüst (25 ezer) és az arany (50 ezer). Mindenki kap 4 kártyát, egy kártyát felfordítunk dobó paklinak, a maradékból húzópaklit képzünk, és a játék során a teljes húzópaklit és a kézben tartott lapokat is lejátszuk, majd utána pontot számítunk. A játék során párokat (csomagokat) teszünk le magunk elé, és minden új párt 90 fokkal elfordítva kell letenni, így külön-külön kis csomagokat képeznek majd. Ennek fontos szerepe van a játék során!
Amikor rajtunk van a sor, az alábbi négy akcióból hajthatunk végre egyet:
(1) Két egyforma kártyát leteszünk magunk elé a kezünkból.
(2) A dobó pakli tetejéről és a kezünkből képezünk egy párt.
(3) Passzolunk, azaz eldobunk egy lapot a dobópakliba.
(4) Kihívást intézünk bármely játékossal szemben. A kihívás során a kiválasztott játékos legfelső csomagját támadjuk ugyanolyan, vagy joker kártyával, amelyet a megtámadott játékos szintén ugyanazzal a lappal védhet meg. A joker kártyákkal bármit meg lehet támadni és védeni. Aki nem tud újabb kártyát letenni, az vesztett, és a kihívásban részt vevő kártyalapok a megtámadott csomagra kerülnek. A nyertes viszi az így létrejött új csomagot. Az így létrejött új csomag újra kihívható! A játékosok első csomagja nem támadható!
A körünk végén visszapótoljuk a kezünkben levő lapokat 4-re.
Bot egyszerű a játék és mégis élvezhető! És valaki mindig pórul jár! 😄
Játékok / Társasjátékok / Vélemények - Grandpa Beck's Cover Your A$$ets
Bocsánat, de csak három bejegyzésbe fértem el! 😁
AOG-3
A fenti bekezdés tudatosan készült ilyen töményre, mert tényleg ilyen tömény tartalmat sikerült a szerzőnek ebbe a kicsi dobozba gyömöszölnie. A játékszabály 40(!) oldalas, igaz pocket méretben, de ez is jelzi a komplexitását. És itt rá is térnék a negatív dolgokra, ugyanis a(z angol nyelvű) játékszabály nem a legjobb fajtából való. Nem elég elolvasni, hanem kell hozzá egy szabálymagyarázós valamint tutorial game videót is megnézni (ezek összesen minimum 2 óra), valamint a BGG-n is érdemes a fórumban utána nézni egy-két kérdésnek. A másik "gyengesége" a játéknak az ikonok sokasága (24 van) és az, hogy ezek nem mindig "beszédesek".
Kinek ajánlom a játékot? Hát a hard core játékosoknak biztosan, ráadásul nem kell egy óriás dobozt magaddal hurcolni, mert ez tényleg egy (persze túlzással) "zsebre vágható" verzió. Az asztal igénye viszont nem kicsi! Ahogy a komplex játékok, így ez is viszonylag sok időt igényel, mire az ember megtanulja, megérti a játék mechanizmusát. A 40 fajkártya megtanulása is ad elég okot az újrajátszhatóságra. A komplexitása a játéknak a BGG alapján 3,23/5, ami egy ilyen méretű játékot rögtön a "nehéz súlyú" kategóriába dob. Mindenesetre, aki kicsit is kacsintgat az összetett játékok irányába, annak ez ár-érték-komplexitás arányba egy jó választás lehet!
Szerkesztve: 2024. szept 14. 13:49
AOG-2
A fajok különféle képességekkel rendelkeznek: adnak egyszeri bónuszokat a kijátszáskor, de lehet passzív képességük is, továbbá adhatnak bármikor végrehajtható (villám) akciókat, új fejlesztéseket, plussz akciókat, csökkenthetik a költségeinket, növelhetik a védelmi értékünket.Mindegyik faj rendelkezik az 5 fő ideológia egyikével, és egy bolygó típus adaptálási képességével. A játékban 6 különböző bolygótípus van, ebből ötöt tudnak a fajok kolonizálni, de csak a faj által meghatározott egy típust. A hatodik bolygó típus elfoglalásának képességét csak fejlesztéssel lehet elérni. A játék öt körből áll, amelynek során 5 galaxist "fedezünk" fel. A galaxis lapokból a játék elején 2 van felfedve, három pedig lefordítva, és minden kör után felfedünk egyet. A játékban szerepel egy hadiflotta jelző is, amely egyben a köröket is jelzi. Ez az első körben az első galaxisban van és egyben jelzi a bolygók elérhetőségét is, ugyanis csak azok a bolygók érhetők el az adott körben, amelyek a flotta galaxisában, vagy az előtte lévőn vannak, így minden körben egy galaxist "látunk" előre, amit abban a körben még nem érhetünk el.... kivéve ha fejlesztünk. Minden körben 3 akció lehetőségünk van, amit az igénybe vehető 9 akciók bármelyikére felhasználhatunk, és az akciók előtt-után bármennyi villám akciót is végrehajthatjunk, természetesen a pénztárcánk terhére. Ügyes húzása a játéknak, hogy a 3 felhasználható akció a kereskedelmi tevékenységen keresztül hatra is feltornászható.
Hab a tortán, de a játéknak van solo variánsa is és scenario-k is letölhetők a netről!
AOG-1
Kicsi a bors de erős! A bejegyzés végére szerintem megértitek... :)
Egy impulzus vásárlás során "botlottam" bele ebbe a társasjátékba. Valami kisebb, kompakt játékot kerestem elfogadható áron. És meglepett, amit belül találtam!
A játékkal kapcsolatos neten fellelhető bemutatók rendszerint két másikhoz hasonlítják ez a játékot: az egyik az Age Of Civilisation, a másik a Tiny Epic sorozat. Előbbi szerzője ugyanaz: Jeffrey CCH, így játékmechanikai hasonlóságok fedezhetők fel. (Ezt a játékot nem ismerem.) Utóbbi esetben a kis méretre és a gazdag tartalomra utalnak, amivel én is egyetértek, mert a kis doboz csurig van pakolva alkatrészekkel, a kinyomkodós elemek után gyakorlatilag vissza se lehet pakolni normálisan a dobozba kivéve persze, ha lemondunk a nyomkodósok keretéről. Nekem még egy harmadik párhuzam jutott eszembe: a Gaia Project. Hát ez a pocket Gaia Project!
Tehát adva van egy galaxis tematika különféle idegen fajokkal (frakciókkal) és eltérő képességekkel, bolygó foglalással, nyersanyag menedzsmenttel, kutatási fával, mindezt úgy, hogy közben folyamatosan egyensúlyozni kell a birodalmunk nagysága, védhetősége és a hadihajó flotta mérete között, ugyanis egy kör a háborús fázissal záródik, ahol egy-egy játékos orra alá törhetünk borsot. A játék sava-borsát a 40 különféle faj adja, amelyeket a játék során megfelelően kombinálva tudjuk a játék végi győzelmi pontjainkat maximalizálni. A játék során 7 fajt tartunk a kezünkben (nincs lap húzás később!), amelyek közül legfeljebb hármat tehetünk le a saját játékos táblánk elé, mint fő faj (ez lesz a szövetségünk), és az azok által nyújtott előnyök így a játék során hasznunkra lehetnek, de a kézben tartott lapok felhasználhatók még a fő ideológia meghatározásához (, mert minden fajnak van egy ideológiája, és ezek a játék végi bónuszokat határozzák meg), vagy egy egyszeri bolygó foglalásra, vagy csak szimplán eldobjuk nyersanyagért cserébe.
Nemrég sikerült nekem is beszereznem. Egyre jobban tetszik! :)
Nekem pozitív, hogy egy ilyen komplexitású játéknak viszonylag rövid a ki - és bepakolási ideje. Bár ez abból adódik, hogy "csak" kártyák vannak be (270 kártya, meg tokenek persze). A gyári inzert is jó (ez támogatja a setup-ot), de a középső rekesz picit alulméretezett, ha oda bepakolsz minden tokent, akkor "kása" lesz belőle a következő nyitáskor. Én ezeket bezacsiztam. :)
A játékszabály egyszerű (3 akció), de a kártyák nem. A ikonrendszert, és a kártya szövegeket ismerni kell. Igazából ez utóbbi adja a komplexitását. Ehhez kell a sok játékidő.
A szabálykönyvben a kulcsfogalmak részt valóban túltolták. Valójában néhány lényeges kulcsszó van, a többi - ha játszottál már összetettebb játékot - adja magát. Pl. a szürke ikonok (lovag, maszk, metropolisz, stb) leírása felesleges, azok többnyire csak a játék végi pontozásban köszönnek vissza. "Húzz lapot!", vagy "Fizess!" elég egyértelmű szerintem....
A játék végi pontszámítás viszont nem egyszerű! Szinte mindent is pontoz a játék. Ott mindig attól tartok, hogy valami kimarad, vagy duplán számolom. :D
Jó a soféle játék vége variáció. Viszont sikerült már valakinek összeomlást előidéznie? Vagy az csak több játékosnál esélyes?
Én egyenlőre egyedül játszom, mert nem tudom, ki fog még leülni mellé. De így is élvezetes! Az automa rendszert is könnyű kezelni és jól lehet tanulni mellette a birodalmakat. Utóbbihoz jó lett volna, ha az automa birodalmak nem (csak) a kézkönyvben vannak, hanem külön kártyákon. De ahogy látom, mások is kinyomtatják ezeket az oldalak és barkácsba megcsinálják.
Ja, és az elején ne agyaljátok túl! Felesleges! :) Több partit kell nemzetenkét tolni, hogy szépen ráérezzen az ember a sajátosságokra, a mechanikára, a kártyák körforgására.
Szerkesztve: 2023. nov 11. 23:03
Ez a Cluedo kártyajátékhoz mennyiben hasonlít? Ugyanaz más köntösben?
bonafides71- 2024. szept 20. 10:43
- Válasz
- / +9
Én most szereztem be egy akció keretében. Csak egy dolgot emelnék ki, mert már sok mindent leírtak előttem.
Inserttel érkezik a játék, és minden játékosnak van egy dobozkája, amibe az induló készletet össze lehet készíteni. A setup így szuper gyors!
5 csillag a szerőnek/kiadónak, h ezt is bele tették! 😊
Játékok / Társasjátékok / Vélemények - Empire's End