Reneszánsz kereskedőként, fej-fej mellett keresitek a nemesség kegyeit Szállj szembe a rivális céhekkel a győzelemért folytatott versengésben. Vegyél magadhoz drágakő- és...
Kategória: Kártyajáték, Közgazdaság, Reneszánsz
Mechanizmus: Kollekció gyűjtés, Kártya húzás, Verseny, Contracts
Az eredeti Splendort nem ismertem, viszont a Duel verziót ki tudtam próbálni még a saját példány beszerzése előtt, és úgy láttam, hogy ez nagyon jó kis játék. Ha az időtényezőt nézzük, számunkra ez egy filler játék, mert kb 30-40 perc alatt megy le egy játszma. Így ha gyorsan szeretnénk akár hétköznap is játszani valamit, akkor gyakran előkerül.
A játékosok közötti interakció elég erős a játékban, a másik elől el tudjuk venni az igazán értékes nyersanyagokat, illetve a lépésünk után előnyben is részesülhet a másik fél, például egy tekercset kap, ha mi töltjük fel a pályát. Ezt később beválthatja a közös játéktáblán található kövek közül egy neki tetszőre. A leépítendő kártyáknál is el tudjuk egymás elől halászni az értékesebbeket vagy a könnyebben teljesíthetőt, de például a megszerezhető nemeskártyáknál is a másik tyúkszemére lehet lépni.
A játék addig tart, amíg az első játékos el nem éri a 20 pontot, tehát igencsak érdemes számolgatni az egyébként nyíltan lepakolt kártyák pontértékeit az ellenfél oldalán is, hogy lássuk az éppen aktuális állást és így kicsit előre meg is jósolhatjuk a játék végét is.
Folyamatosan gondolkodni kell a másik lépése után, mit érdemes nekünk tenni, így nem sok holtidő van az amúgy is gyors játékmenetben.
Kezdő és haladó játékosoknak is egyaránt tetszhet, mert bár a szabályai nem nehezek és gyorsan tanulható, mégis nehéz jól játszani és folyamatosan figyelni kell közben. A visszavágók is beleférnek, mert nem több óráig tart egy parti.
Nekem ezek a műanyag zsetonszerű drágakövek is tetszenek, kifejezetten jó része a zsákból válogatásuk a tábla feltöltésekor. Kellő súlyuk van és így könnyebb a felpakolásuk is.
A Splendor duel nálunk az egyik kedvenc kétszemélyes játék lett, kicsi dobozával sok helyet sem foglal a polcon és utazáshoz is gyakran elvisszük. Bár a játékhoz kell egy közepes asztalfelület, tehát vonaton/repülőn nem játszható, de azért túl nagy helyet így sem foglal.
Az eredeti Splendort szeretem, és nagyon örültem, amikor bejelentették, hogy készül belőle két fős változat. Titkon abban reménykedtem, hogy azt kapjuk majd, mint a 7 Csoda: Párbaj esetében. Ergo egy sokkal kiforrottabb játékot. Szerencsére ez így is lett.
Rengeteg jó ötlettel dúsították fel az alapjátékot, ami miatt sokkal taktikusabb és agyalósabb lett. Szerintem nálunk többször fog előkerülni, mint az alap. A kivitelezése teljesen oké, még arra is figyeltek, hogy védőzve beleférjenek a kártyák a dobozba. A zsetonjait egyszerűen imádom. :) A bgg-s helyezését maximálisan megérdemli, de még a jelenleginél jobbat is.
Nálam az eredeti Splendor a maga egyszerűségével abszolút dobogós a kedvenceim között. Többen ajánlották a Párbaj változatot, hogy mennyivel jobb, pláne két főre - mert legtöbbször úgy játsszuk a párommal -, de valahogy nem csigázott fel, sőt, eléggé idegenkedtem tőle.
Aztán néhány hete a társas klubban végül csak kipróbálásra került, és elismerem, hogy tényleg nem rossz. Több felé kell figyelni, a több győzelmi feltétel miatt is változatosabbak a lehetőségek, taktikusabb döntéseket kell hozni. Nem túlzott, de mégis nagyobb a konfrontáció lehetősége is, és nem merül ki annyiban, hogy lefoglalok az ellenfelem elől bizonyos kártyá(ka)t. Igazat kell adnom azoknak, akik szerint izgalmasabb, mint a „sima” Splendor.
Bár az alap játék iránti rajongásomat nem írja felül, de szívesen játszom majd még vele.
Szerkesztve: 2023. nov 23. 23:43
Ma jelentette be a gémklub, hogy jön magyarul.
Válasz wolfi888 (2023. jan 05. 23:17) üzenetére
Ez egy viszonylag egyszerű nyelvfüggetlen játék (tehát nincsen szöveg a kártyákon, csak ikonok) és biztos hogy van, vagy előbb-utóbb lesz magyar fordítása a szabályoknak. Ha nem is hivatalos, de a neten biztos lesz fönt valamilyen házi fordítás. Szóval ha tetszik, érdemes utánajárni a fordításnak, aztán egy angol vagy német példányt beszerezni.
Válasz wolfi888 (2023. jan 05. 23:17) üzenetére
Láttam róla videót, egész jó kis társasjáték lehet. Kár, hogy magyar nyelven eddig nem jelent meg.
🔎 Erőforrás menedzselős, szett gyűjtögetős, tablóépítő, kétszemélyes játék. Ötvösmesterek bőrébe bújva kell egymást felülmúlni a megfelelő ékszerek elkészítésével. Okosan kell menedzselünk az alapanyag begyűjtését és levásárlását, hogy elsőként érjük el a három győzelmi feltétel egyikét.
✔️ A játék szabályai egyszerűek, letisztultak, gyorsan tanulhatók. A mélységét az adja, hogy az ékkövek elrendezésében és a kártyák keveredésében kell meglátnunk a legjobb lehetőségeket. Az elején lassabb a játék: nehezen gyűlik össze a kártyák ára. Viszont mivel a legtöbb kártya ad állandó bónuszt, ezért a drágább és értékesebb kártyák egyre könnyebben elérhetőek lesznek. Egy ponton annyira felpörög a játék, hogy szinte nem is kell erőforrást elvennünk, folyamatosan tudunk kártyákat szerezni. Nagyon tetszik ez a dinamika, ahogy fokozódik az izgalom. Az alapanyag gyűjtése is ötletesen van megoldva: a tábláról legfeljebb három egymás mellett lévő drágakövet vehetünk el. Gondolhatnánk, hogy akkor hármasával fogjuk felmarkolni őket, hadd gyűljenek. De valójában nem feltétlenül ezzel járunk jól, mert azt kell néznünk, hogy a kiszemelt kártya milyen köveket kér, és nem biztos, hogy azok lesznek egymás mellett. Érdekes gondolkodást és döntéseket hoz ez a két tényező. Illetve van egy harmadik dolog is, amire figyelnünk kell: az ellenfelünk vajon miket nézett ki magának, mi a taktikája.
❌ A kártyák, a tokenek, a tekercsek teljesen rendben vannak, viszont a tábla nem tűnik túl jó minőségűnek. Eleve nem is lehetett teljesen kihajtani, kicsit ellentartott. Meg kellett nyomkodni, hogy egyenesen maradjon, ne púposodjon. Más negatív tapasztalat most nem jut eszembe. Esetleg abba lehetne belekötni, hogy a tábla újratöltése tud unalmas lenni, kicsit megakasztja a játékot, de szerintem annyira ez sem fájdalmas.
👑 Egyszerű, okos, gyors párbaj játék; nekünk nagyon bejött. Az elődjével nem játszottam, ahhoz nem tudom hasonlítani, de így, önmagában is levett a lábamról, jó ideig a polcon marad, az biztos.