Vélemények - DraftosaurusFórum > Játékok: Társasjátékok


Boly

A Jurassic Park filmek után a Jurassic World filmek tartják a köztudatban a mai napig közkedvelt dinoszauruszokat. A témában az utóbbi időben megszaporodtak a társasjátékok, kezdve akár az egész estés Dinosaur Island-al, vagy Dinosaurus World-el, amik egy az egyben idézik meg a Jurassic Park élményt, és nem utolsó sorban a kisebb filler játékok között is fellelhető pár darab, ezt a kategóriát képviseli a Draftosaurus, ami szintén egy dínópark építős, draftolós játék. Azonban ebben az esetben nem kockákat, vagy kártyákat kell draftoljunk, hanem dinoszaurusz meeple-ket.

A játék tervezői gárdája elég nagy, ahhoz képest, hogy egy kisdobozos és nagyon egyszerű játékról beszélhetünk a Draftosaurus tekintetében. Azonban nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy a csapat tagja volt az a méltán híres tervező, akinek többek között a 7 csada című társasjátékot köszönhetjük, Antoine Bauza.

A játék egy közepes méret négyzet alapú dobozban érkezik, a doboz kartonálása, nem a legvastagabb, de alapvetően nincs vele probléma. A játékban kapunk játékostáblákat, melyek két különböző játékoldallal rendelkeznek. A fa dino figurák szerintem egész jópofák és a hozzájuk készült fa kocka is elég klassz. A szabályfüzet egyszerű, könnyen értelmezhető. Egy vászon húzózsákot is tartalmaz a doboz, amivál már voltak problémáim, 6. játékalkalom környékén a foszlós anyag miatt sajnos a varrás mentén kilyukadt, így kénytelenek voltunk pótolni egy házilag varrt másik zsákkal.

A játék maga fillernek tökéletes, de ez is egy olyan játék, hogy ha előkerül soha nem egyet játszunk vele. A játéktáblák két oldalassága két különböző pályát rejt, ahol a karámok más és más pontozással működnek. A szertelen rakosgatást a dobókocka által adott ikonok terelik egy mederbe, ami szerintem egy kulcsfontosságú eleme a játéknak. Sok játékkal játszottam és sok játékban éreztem, hogy nincs túl nagy behatásom a játékra, itt ez nem merült fdl bennem. Persze a játékosszám is módosít a számolhatóságon, hogy mit kapunk.

kardostibor44

Vannak döntések, de egy idő után már nem annyira érdekesek. Míg a Draftosaurussal játszottam több, mint 20-szor, a 7 csoda építészeket pedig csak próbáltam, így lehet, hogy ennyi játék után az is ugyanilyen értékelést kapna. De az például nem is került beszerzésre, mivel a könnyedsége mellett a témája sem volt olyan, ami megszólította volna a gyermeki énemet :)
De szerintem mindhárom játék (Sushi Go, 7 csoda építészek és Draftosaurus) is okozhat örömteli perceket a könnyed játékokat kedvelőknek és a kisgyerekes családoknak. De az összetett játékok rajongóinak nem nagyon ajánlanám fillernek őket.

Szerkesztve: 2023. aug 15. 09:00

Válasz kvarclovag (2023. aug 15. 08:09) üzenetére

kvarclovag

Úgy látod ebben is annyira nincs szinte semmi érdemi döntés, mint a 7 csoda építészekben? Én csak leírásból ismerem a Draftosaurust, nem tudom eldönteni. A 7 csoda építészekkel sokat játszottam, mert egy ideig jópofa, milyen fordulatosan alakulnak a partik, de ott majdnem mindegy mit csinálsz.

Válasz kardostibor44 (2023. aug 15. 07:21) üzenetére

kardostibor44

Szerintem elég sokan vannak, akiknek gyerekkorában meghatározó élmény volt az Őslények országa című rajzfilm, valamint a Jurassic Park. Akit a dínók egyszer megfertőznek, azt nem nagyon engedik. Így már-már kötelező volt számomra a Draftosaurus beszerzése, holott nem nagyon szoktam ilyen összetettségű játékokkal játszani.

Előnyei:
Dínók! :) A fa meeple-ök aranyosak, a mechanika szuper egyszerű, így könnyen tanítható gyerekeknek is. Jó, hogy a park táblák kétoldalúak, ez kicsit növeli az újrajátszhatóságot. Van néhány akcióhely, ahol a játékostársadra is érdemes figyelni.

Hátrányai:
Az park részei nem egyforma értékesek, így elég hamar robotpilóta üzemmódba kapcsol az ember. Minimális a különbség két parti között.

Összegezve:
Sajnos nálunk fillenrek is elég hamar kifulladt a változatosság hiánya miatt, pedig még az egyik kiegészítőt (Marina) is beszereztük hozzá. Gyerekekkel viszont kellemes kikapcsolódás lehet, főleg, ha épp a dínó rajongásuk csúcspontján vannak.

Ha egyszerű draftolós játékra vágysz, akkor a Sushi Go Party-t, vagy a 7 csoda építészeket tudom javasolni.

Ha a dínók miatt jöttél, akkor komplexitás szerint növekvő sorrendben itt van pár ötlet:
Fossilis: nagyon igényes alkatrészekkel operáló régészes játék, ahol dínócsontokat keresünk és rakhatjuk össze a különböző egyedeket.
Tini Epic Dinosaurs: a Tiny Epic sorozat nevéhez méltón kínál nagyon kis dobozhoz képest meglepően nagy élményt.
Dinosaur Island: talán ez áll legközelebb a Jurassic Park-hoz, a szigeteden kell dínóparkot üzemeltetned, ahol ha nem vigyázol kicsit megkóstolják a látogatóidat.
Perseverance: Castaway Chronicles: Mindclash minőség: brutál nagy doboz és nagyon borsos ár, magas komplexitás. Egy luxushajó hajótöröttjeiként egy dínók által lakott szigeten élünk partot, és az egyes epizódokon keresztül megpróbálunk egy lakható tábort létrehozni, majd felfedezni a szigetet. Anachronyhoz hasonló élmény, okos kocka-munkás lehelyezés.

BGG értékelés: 10/6

Szerkesztve: 2023. aug 15. 07:23

pnehandi87

Sajnos a helyhiány az nálam is gond. Új vásárlások előtt a doboz méretet is figyelembe kell venni, hogy hova tudom elhelyezni a polcon. Vagy éppen melyik ritkábban előkerülő játéktól váljunk meg. Ez utóbbi nem gyakori, inkább helyet csinálok, nehezen válok meg a társasoktól!

Válasz szrigoevi (2023. júl 31. 21:02) üzenetére

szrigoevi

Mi is elsosorban úgy veszünk, hogy előbb kiprobaljuk, ez is kölcsönzős a Jatszohaz projekttol. A megvasarlasan még agyalok. Nincs annyi hely, hogy mindent megvegyunk, ami tetszik. 😆

Válasz pnehandi87 (2023. júl 31. 20:27) üzenetére

pnehandi87

Jó, hogy felhívtad a figyelmet erre a játékra! Köszönöm, hogy megosztottad a véleményed. Még nem is hallottam erről a társasról. Pedig imádok mindent ami dinós! 😁 Gyorsan rá is kerestem, megnéztem a szabályt, hogy milyen a játékmenet és hogy milyen élményeket ígér a draftosaurus társasjáték. Beleszerettem! 🥰 Aranyosak a fa bábuk, szép a grafika, viszonylag egyszerű játékmenet, tökéletes ha egy könnyed dínó kalandra vágyunk.

Felkerült a játék a kívánságlistámra. De mielőtt beruházok a játékra jó lenne kipróbálni, szeretem élesben kipróbálni a társasjátékokat, saját tapasztalatot gyűjteni mielőtt megvásárolom.

Válasz szrigoevi (2023. júl 31. 20:02) üzenetére

szrigoevi

Viszonylag tényleg sok múlik a szerencsen, de nálunk pl kisebb gyerkoccel jobban működik ez, mint a sushi go. Az 5 evesunk is ugyesen jatszik vele, de neki a másik még tuti nem menne, ott azért többet kell előre gondolkodni. Tényleg szuper pörgős játék, elsősorban gyerekekkel. Mi is akkor vesszük elo, ha a kisebbik gyerkoccel jatszanank, de olyat ami azért nekünk is izgibb. :D Kifejezetten tetszik, amikor egy játékon belül van nehezített opció is, mint itt is a tábla téli oldala.

A játék menete szerint dinokat húzunk a zsákból, majd a kezdő játékos dob kockával, hova kell letenni a következő dinot, ennek fényében választunk egyet a kézben lévő dinokbol, a maradékot tovább adjuk. A kocka is egyel tovább halad. Amikor elfogytak a dinok még egy kör fut ugyanígy, aztán már pont számlálas jön. Nagyon gyors játék, ahol a T-Rex extra pontokat ér. Ha pedig sehova se tudunk a kocka miatt tenni, végső soron mehetnek a dinok a folyóba is. Gyerekes családoknak szívből ajánlom. Felnőttnek is szórakoztató játék, jó kis pörgős felvezeto akár egy komolyabb darab előtt.

Patronmaszlagadam27

Még tavaly ismertette meg velem egy barátom, a komolyabb társasok és a hazamenetel között még maradt egy kis idő, így kitöltöttük a Draftosaurusszal. A dínós téma aranyos, bár a komponenseken kívül nem igazán célja a játéknak a túlzott tematizmus. Jó ötlet, hogy a játéktáblák két oldalúak, így lehet picit variálni a dolgokat (és a komplexitást is lehet egy kicsit fokozni a hátoldallal). A draft intézménye a fő mechanizmus, melynek során a körben kiválasztott kis dínó figuráinkat megpróbáljuk a lehető legoptimálisabb módon lehelyezgetni a táblánkra. Lehet előre taktikákban gondolkodni, de a nagy szerencsefaktor miatt ez szinte mindig borul, vagy éppen nagy mázli, ha összejön a terv. Tehát a játék rákényszerít, hogy alkalmazkodj, és abból főzz, amiből tudsz. A T-rexek picit fűszerezik a játékot, nekem tetszett, hogy velük külön kell okoskodni egy kicsit. A csupán két körre tervezett játékmenet nagyon gyors, pörgősen le lehet pakolgatni a dínókat a számunkra megfelelő helyre. Játékideje miatt azóta még nyüstöltem párszor a BGA-n szabad 15-20 perceimben, de az az igazság, hogy nem igazán tudott megnyerni. Szerintem tipikusan az a játék, amiből 2-3 parti lemegy egymás után, viszont kellőképpen megunja az ember hetekre ezután. Lehet hogy nem jó a párhuzam, de ha már egyszerű játék és draft mechanizmus, a Sushi Go szerintem jobb élményt nyújt (a party verziója meg pláne). Ha fillerként kezeljük, akkor pedig vannak ennél sokkal tematikusabb, ötletesebb filler kategóriába tartozó játékok is. A kiegészítőit még nem volt szerencsém kipróbálni, lehet hogy az dob egy picit az alapjáték rendszerén. Így az alapból nekem hiányzik valami kis finesz, valami extra, ami egyedivé tenné, tehát abszolút közömbös kategória ez a játék számomra (ez persze teljesen szubjektív). Inkább 7-11 év közötti gyerekeknek, gyerekes családoknak ajánlanám, ott talán a különbségek-hasonlóságok észrevételének fejlesztése, és a megkötésekhez való alkalmazkodás kialakításához hasznos bevezető lehet.

KIRALYJ

Gyorsan tanulható filler, a legbonyolultabb része a pontozás, amihez azért igényeltem volna néhány szép, igényes pontozólapot.

Nem tolja túl a taktikát, viszont gyerekeknek, a játéktípussal ismerkedőknek ideális választás az ismerkedéshez.

Gyakorlott játékosként kárpótolnak a pakolgatható, fa figurák és a vidám kinézet.

Plusz pont a kétoldalas játéktábla, de a húzózsák tényleg lehetne picit igényesebb.

Szivesen ülök elé, mikor nem maradt már agyam, mert akkor is jólesik pakolászni, rendezgetni.

kvarclovag

Ha a szabály jó, a mechanizmus működik, akkor a kivitel hibáit egy ilyen egyszerű elemeket használó játéknál tudjuk orvosolni. Nálunk listán van. Ha unoka kicsit nagyobb lesz, vagy kell a változatosság a Dragomino és a Stone Age Junior után, akkor ez is szóba jöhet.

szabolcs.kelemen27

Nagyon jó kis filler játék, maga a téma és a mechanizmus is telitalálat nálam. Viszonylag kicsi a doboza, így utazáshoz/ strandoláshoz is kitűnő választás, bár a kis dínófigurákra azért figyelni kell. :)

Egy gondom van csak: a húzózsák elég gyatra minőség, lógnak belőle a cérnadarabok stb...

Kezdő játékosoknak szinte kötelező!

veerzoltan80

nem egy bonyolult játék 4 éves kislányom is leült mellé, bár nyilván elsősorban a dinók érdekelték, de értette hogy mit miért hová kell rakni. szép kidolgozás, jópofa rendszer, Bauza fanok vagyunk szóval mustbuy kategória volt. ezzel együtt bár a picikkel sokszor le fogunk ülni fele huzogatni/draftolgatni, azért nem hiszem hogy magamtól is előkapnám. egy felnőtt számára hamar beszűkül és annyira nem változatos, hogy minden héten helye legyen az asztalon. de nem bántam meg hogy beszereztük, a netflix dínóparkos rajzfilm sorozata most úgy is erősíti a témát rendesen családon belül.

csana63

Könnyed, gyors, egyszerű és szórakoztató.

Nagy stratégiát ne akarj építeni, nagy a szterencse faktor.

Annyira egyszerű, hogy az ötéves óvodás és a 86 éves apukám is egyből megértette, és élvezte a játékot.

20-30 perc alatt 2-3 játékkal levezetetd a nap feszültségét. Erre jó, és erre tökéletes.

Podapanni

BGA-n próbáltam a játékot, könnyed, egyszerű, nem túlgondolós játék.
Csak és kizárólag azért nem veszem meg (egyelőre), mert az egyszerűségéből adódóan tenni szeretnék egy próbát DIY verzióval is (műanyag dínókkal :) ),de egy pillanat alatt került fel a kívánságlistámra.


Új hozzászólás

0 / 2000

Elküldés